dronpilot.hu logo

Napraforgó deszikkálás

A napraforgó, mint egyik legnépszerűbb olajnövény, kiemelkedő helyet foglal el a globális mezőgazdaságban. Az optimális terméshozam és a magas olajminőség biztosítása érdekében a gazdálkodók számos agrotechnikai eljárást alkalmaznak, amelyek közül a napraforgó deszikkálás különösen fontos szerepet játszik. A deszikkálás – vagyis a növény szándékos szárítása betakarítás előtt – lehetővé teszi a termés egyenletes érését, csökkenti a betakarítási veszteségeket és megkönnyíti a gépesített aratást. Emellett, a megfelelő időben végrehajtott deszikkálás javítja a betakarított magvak minőségét és hozzájárul a tárolási idő meghosszabbításához.

Napraforgó deszikkálás

Az innovatív technológiák fejlődésével, mint amilyen a precíziós mezőgazdaság, új módszerek is megjelentek a napraforgó deszikkálásában. Ezen új eljárások között kiemelkedik a drónok segítségével végzett deszikkálás, amely forradalmasítja ezt a folyamatot. A drónokat használó technológia nem csupán hatékonyságát tekintve jelent újítást, hanem a környezettudatos gazdálkodásban is jelentős előrelépést képvisel. A precíz kijuttatásnak köszönhetően csökkenthető a növényvédő szerek és deszikkáló anyagok felhasználása, miközben növelhető a kezelések célzottsága és hatékonysága. Ez a módszer lehetőséget biztosít arra, hogy pontosabban, kisebb környezeti terhelés mellett végezzük el a szükséges agronómiai beavatkozásokat, így támogatva a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok terjedését.

A következőkben részletesen ismertetjük a drónok segítségével végzett napraforgó deszikkálás folyamatát, előnyeit és az alkalmazás során figyelembe vetendő szempontokat, beleértve a technológiai, jogi és környezeti keretfeltételeket.

Napraforgó Deszikkálás Jelentése és Folyamata

A deszikkálás a napraforgó-termesztés egyik kulcsfontosságú agronómiai művelete, amelynek célja a növények szándékos előszárítása a betakarítás előtt. Ez a folyamat segít egyenletesen érett állapotban tartani a termést, elősegíti a betakarítás mechanizálását, és hozzájárul a magasabb minőségű termény előállításához. A deszikkálás során alkalmazott eljárások lehetővé teszik a termelők számára, hogy csökkentsék a különböző betakarítási problémákat, mint például a nedvességtartalom ingadozását vagy a növényi maradványok kezelésével kapcsolatos nehézségeket.

A deszikkálás során kijuttatott anyagok célja, hogy felgyorsítsák a növény szárának és leveleinek kiszáradását, ezzel elősegítve a magok egyenletes érését és megkönnyítve azok gépi betakarítását. Ezen kívül, a gyorsabb szárítási folyamat csökkenti a mezőn álló termény betegségekkel és kártevőkkel szembeni sebezhetőségét is.

A deszikkálás időzítése kulcsfontosságú tényező a napraforgó-termesztésben. Túl korai deszikkálás esetén a növények nem érik el a kívánt érettségi szintet, ami csökkentheti a terméshozamot és a magok olajtartalmát. Túl késői deszikkálás viszont növelheti a betakarítási veszteségeket, például a szél vagy eső által okozott magvesztés formájában. Az optimális időzítés meghatározása érdekében a gazdálkodóknak figyelemmel kell lenniük a növény fejlődési stádiumára, a helyi időjárási körülményekre, valamint a növény állapotára.

A megfelelő deszikkálás időzítéséhez fontos a növény fejlődésének alapos ismerete. Általában akkor javasolt a deszikkálás elkezdése, amikor a napraforgó fejének nagy része már elért egy bizonyos érettségi szintet, és a magok nedvességtartalma a betakarításhoz ideális szintre csökkent. Az időzítés pontos meghatározása érdekében gyakran alkalmaznak vizuális ellenőrzéseket és nedvességmérő eszközöket is.

A deszikkálás folyamatának optimalizálása érdekében egyre több gazdálkodó fordul a precíziós mezőgazdasági technológiák, így a drónok segítségével történő kijuttatás felé. Ezek a modern technológiák lehetővé teszik a deszikkáló anyagok pontosabb és célzottabb alkalmazását, ezzel javítva a művelet hatékonyságát és csökkentve a környezetre gyakorolt hatását.

Napraforgó Deszikkálás Ideje

A napraforgó deszikkálásának idejének meghatározása kritikus lépés a termesztési folyamatban, mely jelentős hatással van a termény minőségére és mennyiségére. A legjobb időpont kiválasztását több tényező is befolyásolja, beleértve a növény fejlődési szakaszát, az időjárási körülményeket és a magok nedvességtartalmát.

Napraforgó Deszikkálásának Idejét Befolyásoló Tényezők:

Növény Fejlődési Szakasza: Az ideális deszikkálási időpontot elsősorban a napraforgó fejlődési állapota határozza meg. A deszikkálást általában akkor végezzük, amikor a növények többsége elérte az R-7 fejlődési szakaszt, amikor a fejek a szár tetején már érettek, de a szár még zöld.

Magok Nedvességtartalma: A magok nedvességtartalma fontos szempont a deszikkálás időzítésénél. Ideális esetben a magok nedvességtartalma 30% körül van, amikor a deszikkálás a leginkább hatékony, elősegítve a gyors és egyenletes szárítást anélkül, hogy károsítaná a magok minőségét.

Időjárási Körülmények: Az időjárási viszonyok, mint a csapadék, a páratartalom és a hőmérséklet, szintén befolyásolják a deszikkálás optimális időpontját. Ideális esetben száraz, meleg időszakot választunk a deszikkáláshoz, hogy minimalizáljuk a nedvesség okozta kockázatokat és maximalizáljuk a szárítási folyamat hatékonyságát.

Dróntechnológia Szerepe az Optimális Deszikkálási Idő Meghatározásában:

A dróntechnológia jelentős előrelépést jelent a precíziós mezőgazdaságban, különösen a deszikkálás időzítésének optimalizálásában. A drónok képesek nagy felbontású képeket készíteni a napraforgó táblákról, lehetővé téve a gazdálkodók számára, hogy pontosabban értékeljék a növény fejlődési állapotát és azonnal azonosítsák azokat a területeket, ahol a növények érettek a deszikkálásra.

Fejlődési Stádiumok Pontos Azonosítása: A drónokkal készített légi felvételek segítségével meg lehet határozni a napraforgó tábla egyes részeinek fejlődési szakaszát, így a deszikkálást célzottan, csak a szükséges területeken lehet elvégezni.

Időjárási Viszonyok Figyelemmel Követése: A drónok használata lehetővé teszi az időjárási körülmények folyamatos monitorozását is, így segítve a gazdálkodókat az ideális deszikkálási ablak azonosításában.

Magok Nedvességtartalmának Becslése: Bár közvetlenül a magok nedvességtartalmát drónnal nehéz mérni, a drónok által gyűjtött adatok kombinálhatók más technológiákkal (pl. nedvességmérő eszközökkel), így indirekt módon segítve a nedvességtartalom optimális szintjének meghatározását.

A dróntechnológia alkalmazása a napraforgó deszikkálásának időzítésében lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy pontosabban, hatékonyabban és gazdaságosabban hajtsák végre ezt a kritikus agronómiai műveletet, javítva ezzel a termény minőségét és növelve a hozamot.

Deszikkáló Szerek Napraforgóhoz

A deszikkáló szerek két fő csoportra oszthatók: kontakt, perzselő hatású és felszívódó (szisztemikus) készítmények.

Fontos Szabályok a Légi Növényvédelemben

A légi növényvédelem során több alapvető szabályt is be kell tartani. Ilyen például az inverziós időjárási helyzetek elkerülése, mivel ezek fokozzák az elsodródás kockázatát. Az inverzió főként erősebb éjszakai lehűlést követően alakul ki, amikor a hideg légtömeg a talajt borítja, és fölé melegebb levegő áramlik. Ebben az esetben a permetcseppek lebegő állapotban maradnak és oldalirányban terjednek. A permetezés ideális időpontja a kora reggeli vagy a késő délutáni órákban van, amikor a hőmérséklet alacsonyabb és a páratartalom magasabb. Nagy hőség esetén, 25 °C felett, nem ajánlott permetezni, mivel a magas hőmérséklet növeli az elsodródás veszélyét.

Permetezés Technikája és a Használt Permetszerek

A permetezési technika és a használt szerek kiválasztása kulcsfontosságú a hatékonyság és a biztonság szempontjából. A hazai gyakorlatban elsősorban a membránzáras szórófejeket részesítik előnyben. A diquat hatóanyagú készítmények, mint a Reglone és a Reglone Air, széles körben alkalmazottak, melyekhez a Zeneca Hungary Kft. által kifejlesztett Reglo-Jet szórófejek csökkentik az elsodródás kockázatát. Ezek a készítmények gyorsan behatolnak a növény szöveteibe, és hatékonyan fejtik ki hatásukat.

Napraforgó és Őszi Káposztarepce Deszikkálásának Készítményei

A napraforgó és az őszi káposztarepce deszikkálásához a következő készítményeket ajánlják:

Kontakt, Perzselő Hatású Deszikkáló Készítmények:

A diquát-dibromid hatóanyagú készítmények az egyik legelterjedtebben alkalmazott alapkészítmények ebben a kategóriában, és a kijuttatást követően 15–30 percen belül behatolnak a növénybe. Hatásukat a parenchima szövetben kifejtik, ahol a klorofiltesteket bontják. Ennek eredményeként a növényi szövetekben hidrogén-peroxid keletkezik, ami fehérítő hatású és károsítja a sejteket, így azok „fehérednek”. A gyors penetrálódásnak köszönhetően az esőállóság kiváló, így esős időjárásban is biztonságosan alkalmazható, és a betakarítás előtti eső sem befolyásolja jelentősen a kaszatok nedvesedését.

Napraforgó esetében a kezelést 25–30%-os víztartalom mellett kell elvégezni, és a termést 5–7 nappal később lehet betakarítani, amikorra a kaszattermés nedvességtartalma 10–12%, míg a tányér és a száré 25–30%. Őszi káposztarepce esetében a kezelést akkor kell végezni, amikor a becőkben lévő magvak barnák és már kimorzsolhatóak, a tervezett betakarítás előtt 6–8 nappal.

Ha a napraforgótábla elgyomosodott, akkor a diquat-dibromid hatóanyagú készítményeket az engedélyben meghatározott magasabb dózisban kell alkalmazni, hogy hatékonyan leszárítsák a gyomnövényeket. Emellett a hatékonyság tovább fokozható ammónium-nitrát vagy Hyspray hozzáadásával.

Fontos megjegyezni, hogy parlagfűvel fertőzött napraforgótáblák esetében a parlagfű állományszárításkori elpusztítása nem megfelelő megoldás, mert a parlagfű virágzása nem esik egybe a napraforgó deszikkálásának időpontjával, így a pollenszóródást nem lehet megakadályozni. Ezenkívül az állományszárítás időpontjának előrehozása jelentősen károsíthatja a kaszattermést és nem felel meg a jogszabályi előírásoknak.

A bromoxinil hatóanyagú készítményeket napraforgó esetében a kaszatok 25–35%-os víztartalmánál, őszi káposztarepce esetében pedig a becők 75–80%-os aranybarna színénél kell alkalmazni. Hatásuk hasonló a diquat-dibromid hatóanyagú készítményekéhez, azonban előnyük, hogy esetleges elsodródásuk esetén nem károsítják a már fejlett kukoricát, mivel szelektívek mind az egyszikű kultúrnövényekre, mind az egyszikű gyomnövényekre.

  • Maxima (374 g/l diquat-dibromid)
  • Dragoon (374 g/l diquat-dibromid)
  • Dessix R (374 g/l diquat-dibromid + nedvesítőszer)
  • UPL Diquat (374 g/l diquat-dibromid)
  • Dessicash 20 SL (374 g/l diquat-dibromid)
  • Reglone Air (374 g/l diquat-dibromid + nedvesítőszer)
  • Solaris (374 g/l diquat-dibromid)
  • Diquash 200 SL (374 g/l diquat-dibromid)
  • Mission (374 g/l diquat-dibromid)
  • Retro R (374 g/l diquat-dibromid + nedvesítőszer)
  • Ruler (374 g/l diquat-dibromid)
  • Air-One (374 g/l diquat-dibromid)
  • Bromotril 40 EC (400 g/l bromoxinil)
  • Sunflex 40 EC (400 g/l bromoxinil)
  • Bromotril 25 SC (250 g/l bromoxinil) csak napraforgó

Felszívódó (Szisztemikus) Készítmények:

A glifozát alapú termékek a szisztemikus hatású vegyszerek csoportjába tartoznak. Ezek a termékek az EPSP szintetáz enzimet gátló vegyületek, melyeket a növények zöld részei, mint a levelek és szárak, szívják fel, onnan pedig a gyökerekhez, tarackokhoz és rizómákhoz vándorolnak. A glifozát terjedése a növényen belül viszonylag lassú, a látható tünetek megjelenése akár két hétig is eltarthat, és a folyamat visszafordíthatatlan, ami a növény pusztulásához vezet.

A kezelést különböző növénytípusoknál eltérő időpontban kell elvégezni, például napraforgónál a szár víztartalmának 30–35%-osnak kell lennie, míg őszi káposztarepcénél a középső becők szeméinek 60%-ának kell barnának lennie. Különösen fontos a megfelelő dózis alkalmazása azokon a területeken, ahol évelő gyomok, mint például a tarackbúza vagy a mezei aszat, erősen fertőzik a napraforgótáblát.

Ezek a szisztemikus szerek előnye a kapcsolattartó, égető hatású szerekkel szemben, hogy képesek a fenyércirok rizómáit is elpusztítani, ezzel csökkentve a gyomnövény következő évben történő újrakelését. Azonban fontos megjegyezni, hogy a hatékony gyomirtás már a betakarítás előtt megkezdődik, a gazdák széles választékot kínáló szelektív egyszikűirtó szereket használva, különösen a napraforgó és a kalászos elővetemények esetében.

Azonban, ha ezek a szerek véletlenül elszállingóznak, rejtett, gyakran csak a következő tavasszal észlelhető tüneteket okozhatnak, mint például seprűsödés vagy deformált levelek, ami évelő növények esetében jelentős termésveszteséget eredményezhet. Ezért környezetvédelmi okokból a glifozát alapú szerek légiesítéses kijuttatása csak napraforgó és kukorica esetében engedélyezett, míg őszi káposztarepcében és szójában csak földi úton, hidraulikus traktorral történhet.

  • Roundup Forte
  • Glifosztár
  • Taifun Forte
  • Clinic 480 SL
  • Glyfos
  • Nufozát
  • Dominator Zöld
  • Barclay Gallup Biograde 360
  • Medallon Premium
  • Boom Efekt
  • Hardflex 480 SL
  • Figaro
  • Kapazin
  • Glyphogan 480 SL
  • Dominator
  • Fozat 480
  • Glialka 480 Plus
  • Taifun 360
  • Roundup Bioaktív
  • Total
  • Vesuvius
  • Glyfozat 480 SL
  • Roundup Superb
  • Roundup Classic
  • Dominator Extra
  • Roundup Mega
  • Glyfos Dakar
  • Marsh 480 SL
  • Nasa
  • Glialka Top
  • Gladiator 480 SL
  • Roundup Classic Plus
  • Glialka Star
  • Trustee Hi-Active
  • Amega
  • Barclay Gallup Hi-Active
  • Total Max

Pergés csökkentésére használható készítmény:

Elastiq (450 g/l karboxilát-sztirol-1,3-butadién): Ez a termék alkalmas a pergési veszteségek csökkentésére, és az állományszárító vegyszerekkel együtt kijuttatható.

Elsodródást megakadályozó és cseppek súlyának növelésére szolgáló adalékok:

Melius (95% repceolaj és 5% polietiloxilát): Ezt az adalékanyagot 2,0 liter/hektáronkénti dózisban kell a permetoldathoz adni, miközben folyamatosan keverjük.

Mist Control (2% poliakrilamid-kopolimer): Ezt a terméket 0,5%-os koncentrációban kell felhasználni. Használat előtt a terméket egyenletesen el kell keverni, majd az oldatot intenzíven keverve a permetléhez adjuk.

Mero (733 g/l demetilált repceolaj): Ez az adalékanyag 2,0 liter/hektár dózisban alkalmazandó a permetcseppek súlyának növelése érdekében.

Napraforgó Deszikkálás Drónokkal

A mezőgazdasági technológia fejlődése nem áll meg, és a legújabb innováció, amely a horizonton tűnik fel, nem más, mint a drónok használata a napraforgó deszikkálásában. Ez a gyakorlat, amely az érést elősegítő vegyszerek permetezésével gyorsítja fel a növények szárítási folyamatát, most egy új dimenziót kapott.

Drónok Hatékonysága

A hagyományos módszerekkel összehasonlítva a drónok által kínált precíziós permetezés lehetősége jelentős előrelépést jelent. Míg korábban 250-300 liter vegyszer felhasználása volt szükséges hektáronként, a drón technológia ezt drasztikusan, akár 10-30 literre is. Ez nem csupán anyagi megtakarítást jelent, hanem a környezetre gyakorolt negatív hatásokat is minimalizálja.

Pontos Célzás, Kevesebb Pazarlás

A drónok egyik legnagyobb előnye a permetezési pontosságban rejlik. Ezáltal csökken a pazarlás, miközben a vegyszerek hatékonysága növekszik. Egy Szalma Elemér vezette kutatócsoport tanulmánya, mely a DJI hivatalos oldalán is megtekinthető, sikeres kísérleteket mutat be drón alapú deszikkálással, mely 67,8%-os vegyszer- és költségmegtakarítást eredményezett.

Kihívások és Szempontok

Az új technológia alkalmazása azonban nem mentes a kihívásoktól. Az időjárási körülmények és az elsodródás kockázata fontos szempontok, amelyeket figyelembe kell venni a drónokkal végzett permetezés során. A pontos időzítés és az adott területre szabott stratégia kulcsfontosságú a sikeres alkalmazáshoz.

Környezeti és Működési Előnyök

A drón technológia nem csak hatékony, de környezetbarát is. A vegyszerek használatának csökkentése mellett a drónok éjszakai működése lehetőséget ad a hasznos rovarok, mint például a méhek, védelmére is.

Szabályozási és Képzési Követelmények

A deszikkáló drónok használata nem történhet megfelelő jogi háttér nélkül. A kezelőknek rendelkezniük kell a szükséges tanúsítványokkal, regisztrációkkal és biztosításokkal, ami biztosítja a technológia felelősségteljes használatát.

Következtetés:

A drón technológia előretörése a mezőgazdasági gyakorlatokban, különösen a napraforgó deszikkálás terén, jelentős változásokat hozhat a közeljövőben. Ez a fejlesztés nem csupán a hatékonyság és a költségcsökkentés új dimenzióit nyitja meg, de egy környezetbarátabb, fenntarthatóbb mezőgazdasági modell felé is elmozdítja a gazdálkodást. A drónok képessége, hogy pontosan és takarékosan juttassák ki a szükséges vegyszereket, minimalizálja azok környezetre gyakorolt hatását, miközben maximalizálja a termelés hatékonyságát.

Az ilyen technológiai újítások azonban nemcsak a gyakorlati megvalósításukban rejlenek, hanem abban is, hogy hogyan változtatják meg a gazdálkodók és a mezőgazdasági szakemberek hozzáállását a termesztéshez és a környezetvédelemhez. A drónok alkalmazása lehetőséget biztosít arra, hogy a mezőgazdasági termelők kevésbé invazív, mégis rendkívül hatékony módszereket alkalmazzanak, ami hosszú távon javíthatja a termőföldek minőségét és a termények egészségét.

Ezért bátorítjuk a gazdálkodókat és a mezőgazdasági szakembereket, hogy nyitottak legyenek a drón technológia lehetőségeire és fontolják meg annak bevezetését a mindennapi gyakorlatukba. A technológia fejlődésével párhuzamosan a jogi és képzési követelmények is alkalmazkodnak, lehetővé téve egy biztonságos, szabályozott keretrendszer kialakítását a drónok mezőgazdasági célú használatához.

A drón technológia alkalmazása nem csupán a napraforgó deszikkálás terén jelenthet forradalmi változást, hanem általában a mezőgazdaság jövőjére is pozitív hatással lehet. Az innováció átölelésével a gazdálkodók és a mezőgazdasági szakemberek nem csak saját termelésüket tehetik hatékonyabbá és fenntarthatóbbá, hanem hozzájárulhatnak a globális mezőgazdasági gyakorlatok fejlődéséhez is. Az előttünk álló kihívások és lehetőségek időszakában a drón technológia alkalmazása kiváló példa lehet arra, hogy hogyan lehet összehangolni a termelékenység növelésének igényét a környezettudatos gazdálkodás elveivel.